Wypłata kredytu hipotecznego – jak przebiega?
wyplata kredytu hipotecznego
wyplata kredytu hipotecznego

Kiedy dopełnisz już wszystkich formalności związanych z wzięciem kredytu hipotecznego, a bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek, przychodzi czas na skompletowanie niezbędnych dokumentów, a następnie przekazanie środków. Dowiedz się, jak dokładnie przebiega wypłata kredytu hipotecznego.

Warunki wypłaty kredytu

Jeżeli bank przyzna Ci zdolność kredytową, w związku z czym umowa pomiędzy Tobą i bankiem zostanie podpisana, będziesz już na dobrej drodze, aby uzyskać wsparcie finansowe na kupno mieszkania lub budowę domu. Zanim jednak nastąpi przekazanie pieniędzy, musisz dopełnić kilku formalności. Uruchomienie kredytu jest zazwyczaj związane z koniecznością spełnienia wymogów dotyczących jego zabezpieczenia, w tym na przykład wykupienia ubezpieczenia na życie, od utraty pracy czy ubezpieczenia nieruchomości. Według standardów, w dalszej kolejności należy zawrzeć umowę notarialną przenoszącą własność nieruchomości, którą kupujesz – koniecznie muszą znaleźć się w niej terminy spłaty oraz informacja o wniesionym wkładzie własnym. W przypadku mieszkań zakupionych od dewelopera na rynku pierwotnym kwestia ta wygląda nieco inaczej – z racji tego, że zakup w większości przypadków dotyczy lokalu jeszcze niewybudowanego, wypłata środków ma miejsce zanim zostanie podpisany ostateczny akt notarialny. Warto również wiedzieć, że środki zaciągnięte w ramach kredytu hipotecznego niemal zawsze przelewane są na konto sprzedawcy mieszkania (dewelopera) – pozostaje jedynie kwestia, czy będzie to przelew jednorazowy czy podzielony na części.

Kiedy jednorazowo, a kiedy w transzach?

Kwotę kredytu możesz otrzymać na dwa sposoby – jednorazowo lub w transzach. Każdy z nich poprzedza uregulowanie kwestii związanych z wpłatą własną, która musi wynosić minimum 10% wartości zadłużenia. Pierwsza metoda odnosi się do lokali już wybudowanych i gotowych do zamieszkania.  Z kolei w przypadku gdy zakup dotyczy mieszkania będącego jeszcze w budowie, wypłata środków w ramach kredytu hipotecznego realizowana jest w transzach uzależnionych od przewidzianych etapów realizacji inwestycji. Ich wysokość wyznacza harmonogram wypłat ustalony przed podpisaniem umowy kredytowej. Warto zauważyć, że termin wypłaty kolejnej części może się wydłużyć, bowiem bank ma prawo zweryfikować, czy na placu budowy pojawiają się postępy. Co istotne, w przypadku wypłaty kredytu hipotecznego w ratach, kredytobiorcę obowiązuje karencja w spłatach zadłużenia – oznacza to, że do czasu uruchomienia ostatniej transzy, spłaca on jedynie kwotę narosłych odsetek od kredytu.

Ile trzeba czekać na wypłatę?

Czas, w którym udzielona zostanie wypłata kredytu hipotecznego jest zależny od indywidualnego przypadku, zarówno biorąc pod uwagę procedury danego banku, jak i kredytobiorcę. Zazwyczaj jednak czas oczekiwania na przelew to kilka dnia. Nie bez znaczenia jest także fakt, czy mieszkanie bądź dom jest zakupem na rynku pierwotnym czy wtórnym. Szczegółów należy dowiadywać się w placówce udzielającej kredytu.

Wzięcie kredytu hipotecznego wiąże się z szeregiem istotnych formalności, z którymi bezwzględnie należy się zapoznać. Warto jednak zauważyć, że z roku na rok banki udoskonalają swoje procedury i uatrakcyjniają oferty, mając świadomość, że kredytobiorca składa wniosek do kilku różnych placówek i wybierze tę, która zaproponuje mu najkorzystniejsze warunki.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij