Sprytnie urządzona kawalerka
kawalerka
kawalerka

Własne cztery kąty to z pewnością jedna z rzeczy, o której marzy wiele osób. Kiedy budżet nie pozwala na zakup dużego mieszkania czy domu, warto zdecydować się na kawalerkę. Ten szczególny rodzaj mieszkań ma w sobie duży potencjał, co zauważa coraz więcej osób. Dodatkową popularność przyniósł im internetowy program 20m2 Łukasza, w którym to mała kawalerka gości największe sławy polskiego show-biznesu i polityki. Jak wykorzystać jej możliwości?

Nietypowe rozwiązania

Ułatwia to przede wszystkim bogata oferta sklepów, w których zauważono, że łączenie kilku funkcji w jednym meblu jest idealnym rozwiązaniem dla małych metraży, w których chce się zyskać nieco przestrzeni. Dzięki temu można stać się posiadaczem łóżka chowanego do szafy, składanych bądź wysuwanych spod blatów kuchennych stolików, puf i foteli z miejscem na przechowywanie, a także siedzisk zawieszanych na ścianach, które można złożyć tak, by nie zajmowały miejsca. Wielofunkcyjność na dobre zagościła w salonach meblowych, co powinno cieszyć szczególnie posiadaczy małych mieszkań – rozwiązań jest wiele, trzeba je tylko skomponować w przemyślany sposób.

Odrobina prywatności

Kawalerka kawalerce nierówna, toteż gdy ma się nieco więcej przestrzeni, można wydzielić z niej część sypialnianą. Nie chodzi tu o stawianie ścian, a jedynie o zmyślne korzystanie z dostępnych rozwiązań. Można wykorzystać wnęki, które będą strefą prywatności lokatorów. Jeśli cała przestrzeń jest otwarta, wystarczy oddzielić “sypialnię” parawanem lub pasującymi do wystroju wnętrz stylowymi zasłonkami w dowolnej postaci. Jeżeli mieszkanie jest dość wysokie, najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie antresoli. Miejsce, do którego wstęp będą mieli tylko lokatorzy, nie wymagające ciągłego chowania i wyjmowania pościeli, a przede wszystkim umożliwiające zyskanie kilku dodatkowych metrów. Ponadto jeśli do strefy sypialnianej będą prowadzić schody, można zrobić w nich szuflady lub zaadaptować je na regał.

antresola

Mały metraż, duża przestrzeń

Ważne jest, by stosować rozwiązania, które nie będą optycznie pomniejszać już niewielkiego wnętrza. Dlatego w kawalerkach zaleca się możliwie jak największą redukcję ścian na rzecz “otwierania” przestrzeni. Poza tym ważne są kolory – powinny być neutralne, najlepiej skompletowane z błyszczącymi powierzchniami odbijającymi światło i lustrami, co optycznie powiększy mieszkanie. Dobrym rozwiązaniem jest także zabawa światłem, którego odpowiednie ulokowanie może wyznaczyć strefę kuchenną, wypoczynkową i sypialnianą. Sprytnym zabiegiem jest także zabawa ustawieniem mebli. Wystarczy odwrócić sofę tyłem do aneksu kuchennego, by wyraźnie oddzielić go od salonu. Funkcję ścian mogą pełnić także regały czy szafy, a nawet dywany obejmujące swoją powierzchnią określone strefy w domu.

Własny styl

Konieczność planowania każdego szczegółu w kawalerce nie oznacza, że trzeba zatracać swój styl. Wręcz przeciwnie – małe pomieszczenia uruchamiają kreatywność, jednak ważne jest, by utrzymać jednakową stylistykę w całym mieszkaniu. Można korzystać z intensywnych akcentów kolorystycznych lub designerskich lamp i mebli. Jeśli koniecznie chce się podkreślić styl domu elementami stojącymi, to lepiej umieszczać je na półkach, które same w sobie mogą być ozdobą. W małych mieszkaniach nie ma miejsca na kombinacje z pięknych, acz masywnych mebli. Proste formy i wielofunkcyjność są w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem.

Mimo, że kawalerka to mała przestrzeń, daje duże pole do popisu. Jest lubiana szczególnie przez architektów traktujących jej urządzanie jako wyzwanie, więc jeśli ufać profesjonalistom, mały metraż nie powinien przerażać. Poza tym… lepiej mieć mieszkanie “ciasne, ale własne”, które z pomocą powyższych rozwiązań wcale nie będzie sprawiać wrażenia zbyt małego.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij