Sprawdzone sposoby na oszczędzanie prądu i wody w mieszkaniu
Oszczędzanie wody
Oszczędzanie wody

Znaczna część domowego budżetu przeznaczana jest na niemałe rachunki za prąd i wodę. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by zmniejszyć opłaty i zaoszczędzić nawet kilka tysięcy w ciągu roku!

Oszczędzanie wody – jak zmniejszyć jej zużycie?

Trudno uwierzyć jak kilka prostych działań i codziennych nawyków może zmniejszyć eksploatację wody. Zamiana kąpieli w wannie na prysznic okazuje się dobrym pomysłem, ponieważ zmniejsza ilość wykorzystanej wody nawet o 30%.

Co więcej, warto przyjrzeć się, w jakim stanie technicznym są nasze krany i naprawić ewentualne usterki. Kapiąca woda nie tylko pozostaje niespożytkowana w użyteczny sposób, ale i dokłada kilka złotych do rachunku. Pozostając przy temacie kranów, warto wyposażyć je w perlatory – specjalne urządzenia zmniejszające wykorzystanie wody od 15 do 60%.

Również wyłączanie bieżącej wody powinno stać się codziennym nawykiem oszczędzającej osoby. Nie tylko podczas mycia zębów czy golenia – również w trakcie zmywania warto zrezygnować z czyszczenia naczyń pod strumieniem i korzystać ze zmywarki. Natomiast podgrzewając wodę na herbatę w czajniku elektrycznym należy pamiętać o tym, by wlać dokładnie taką jej ilość, która zostanie wykorzystana. Te praktyki z pewnością pozytywnie przyczynią się do oszczędzania wody.

Oszczędzanie prądu – te działania zmniejszą rachunki

Chcąc zmniejszyć opłaty warto zwrócić uwagę na sposób w jaki korzystamy ze sprzętów AGD. Wiele zaoszczędzimy wprowadzając kilka prostych zmian do kuchni. Otwieranie piekarnika podczas pieczenia zwiększa zużycie energii. Co więcej, warto wyłączyć go ok. 5-10 minut przed ustalonym czasem – przez ten czas wymagana temperatura zostanie utrzymana, więc zabieg ten nie zaszkodzi wypiekom, a okaże się kolejnym krokiem w stronę mniejszych opłat. Natomiast z daleka od piekarnika powinno umieszczać się lodówkę. Różnica temperatur między urządzeniami przyczynia się do wytężonej pracy lodówki, co pobiera większą ilość energii. Dogodnym rozwiązaniem okazuje się wyposażenie domu w sprzęty energooszczędne klasy A+ i A++.

Należy pamiętać o wyłączaniu zbędnego oświetlenia, a w czasie pracy przy biurku używać lamp punktowych. Warto zwrócić uwagę na to, by urządzenia zasilane prądem nie pozostawały nocą w stanie czuwania.

Jak widać, oszczędzanie prądu i wody wcale nie musi być trudne. Wystarczy nieco zmodyfikować sprzęt, wykształcić kilka nawyków i wprowadzić je na stałe do codziennej rutyny. Rezultaty miło zaskoczą wasze portfele!

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij