fbpx
Menu
2017-08-24

Przewodnik po najpopularniejszych stylach aranżacyjnych

Przystępując do urządzenia swojego mieszkania, warto w pierwszej kolejności zastanowić się nad tym, jaki powinien przewodzić w nim styl. Dobranie kolorystyki, mebli i dodatków zgodnie z danym nurtem aranżacyjnym pozwoli uzyskać nam efekt spójności, który nie tylko będzie cieszył oko mieszkańców, ale i wprawiał w zachwyt gości. Jakie są najpopularniejsze style aranżacyjne i czym cechuje się każdy z nich?

Ulubiona Skandynawia

Styl skandynawski od kilku lat bez wątpienia cieszy się niesłabnącą popularnością. Za co ludzie go kochają? Przede wszystkim za minimalizm, jasne kolory i piękno tkwiące w prostocie. Umieszczone zarówno na ścianach, jak i podłodze czy meblach biele, brązy i szarości nawiązują do klimatu Północy – podobnie jak proste formy i drewno, którym charakteryzują się meble skandynawskie. Co istotne, w tego typu wnętrzach nie powinno stosować się firan czy zasłon, pozwalając na to, aby do środka wpadało jak najwięcej światła. Ciekawym akcentem mogą też być dodatki, takie jak ramki, poduszki, świeczniki czy narzuty – najlepiej w odcieniach kojącego błękitu.

Grunt to nowoczesność

W podobnym klimacie utrzymuje się wnętrza w stylu nowoczesnym – liczy się minimalizm i prosta forma, czyli gładkie, np. betonowe, powierzchnie ścian i podłóg oraz meble łączące w sobie szkło, metal, skórę i drewno. Gama kolorystyczna nie powinna być zbyt szeroka – warto postawić na czerń, szarość i biel, z drobnymi akcentami wyrazistej czerwieni lub ciemnego błękitu. Bardzo ważne jest także, aby w nowoczesnym mieszkaniu stworzyć wrażenie przestronności, dlatego doskonale sprawdzi się tutaj salon z aneksem kuchennym, warto też klasyczne ścianki działowe zastąpić szkłem lub luksferami. Surowość wnętrz mogą nieco załagodzić dodatki, ważne jednak, aby były stosowane z umiarem – nowoczesny styl stawia na geometryczne kształty, jako dekorację warto potraktować także oświetlenie.

Klimat Prowansji

Zupełnie odmienny do omówionych jest styl prowansalski, który cechuje domowe ciepło i przyjemny wiejski klimat. Ze względu na sielski charakter, ten typ aranżacji często wybierają osoby ceniące sobie swobodę i bliskość z naturą. Swoją nazwę zawdzięcza on południowemu regionowi Francji, gdzie królują pola fioletowej lawendy – motywu bardzo często pojawiającego się w dodatkach, a także na meblach. Co do kolorystyki, w stylu prowansalskim dominują barwy takie jak biel, lazur, pastelowe fiolety oraz róże. Meble z kolei są zazwyczaj drewniane i ozdobne, nierzadko ze szklanymi elementami; najczęściej mają one biały kolor i są celowo postarzane. Jako dodatki sprawdzą się plecione kosze, ceramiczne naczynia, lampiony czy bieżniki.

Z naturą za pan brat

Ekologiczny – to styl najczęściej wybierany przez osoby, które dużą troską darzą środowisko i chcą żyć w zgodzie z naturą. Ten typ aranżacji nie jest zatem jedynie kwestią gustu, lecz także ideologii. Właśnie dlatego zastosowanie znajdują tu naturalne materiały, które mogą zostać poddane recyklingowi, takie jak na przykład bambus, cegła czy drewno – styl eko rezygnuje z tworzyw sztucznych, ponieważ mogą one przyczynić się do degradacji środowiska. Pożądane są za to rozwiązania energooszczędne – na przykład jeśli chodzi o oświetlenie warto stawiać na lampy LED oraz możliwie maksymalne wykorzystanie światła dziennego. Istotne są również kwestie takie jak racjonalne zużycie wody czy segregacja śmieci. Styl ekologiczny to również motywy natury – widoczne w kolorach ścian, dużej liczbie roślin czy odpowiednich dodatkach. Bardzo dużą popularnością cieszą się także własnoręcznie zrobione ramki, półki czy lampiony.

Klimat tamtych lat

Prawdziwym testem na kreatywność jest urządzenie mieszkania w stylu vintage. Nie wystarczy bowiem kupić mebli i dodatków dostępnych w salonach – prawdziwi pasjonaci wyszukują ich na targach staroci i stronach dla miłośników poprzedniej epoki. Muszą one mieć odpowiednią metrykę i cechować się oryginalnością. Wbrew pozorom jest to styl wyrażający głos młodego pokolenia, polega on na zabawie formą i kształtem, cechuje się dużą dowolnością i umiłowaniem do wszelkiego rodzaju dodatków – także tych nieco kiczowatych i pozornie nie pasujących do siebie. Plastik, metal, drewno, a nawet porcelana – to wszystko można znaleźć w mieszkaniu w aranżacji vintage.

Wiedząc, co dokładnie kryją za sobą poszczególne style aranżacyjne, łatwiej podjąć decyzję, który w największym stopniu odpowiada naszym potrzebom, gustowi czy układowi mieszkania. Więc jak, czy wiesz już, jak urządzisz swoje własne M? 🙂

Przeczytaj także