Przedpokój w bloku – jak praktycznie urządzić korytarz?
przedpokojjakurzadzic
przedpokojjakurzadzic

Przedpokój to pierwsze pomieszczenie widoczne po wejściu do mieszkania. Korytarze często spełniają też funkcję przechowalni, dlatego warto poświęcić nieco więcej czasu na praktyczne zaplanowanie tej przestrzeni. Co należy wziąć pod uwagę?

Przytulne powitanie

Korytarz jest jedynie przejściowym pokojem, co nie oznacza, że nie ma współgrać z wystrojem pozostałych wnętrz. Odpowiedni kolor ścian i drobne detale tworzące przytulny klimat w pomieszczeniu sprawią, że od razu po przekroczeniu progu domu będzie się chciało zostać w nim na dłużej. Przedpokoje w mieszkaniach są zwykle pozbawione okien, dlatego warto zadbać o jasne, ciepłe światło, które wyeksponuje gustownie zaprojektowane pomieszczenie.

Komfort przechowywania

Dobrym rozwiązaniem, które warto zastosować, jeśli pozwala na to metraż, jest postawienie szafy. Najlepiej sprawdzą się te typu “komandor”, umożliwiające przechowywanie wielu rzeczy w jednym miejscu. Gdy taki mebel okaże się za duży, warto pomyśleć o pawlaczach. To nieco zapomniana, lecz bardzo wygodna forma przechowywania, która praktycznie nie zajmuje miejsca. Wyzwaniem może okazać się też próba uporządkowania szalików i innych drobiazgów, które muszą mieć swoje miejsce (pasty do butów, szczotki do ich czyszczenia, sznurówki itd.). Z pomocą przychodzą specjalne organizery w postaci wieszaków na apaszki, koszy i kolorowych pudełek, które nie dość że wprowadzają ład, to jeszcze tworzą ciekawą ozdobę.

Miejsce na buty

Bardzo ważne jest to, by nie ograniczać się wyłącznie do szafki czy stojaka na obuwie, ale też spróbować wyznaczyć kawałek dodatkowej przestrzeni na wycieraczkę lub dywanik na buty. O ile latem raczej nie będzie to stanowić żadnej różnicy, podczas jesiennych czy zimowych opadów, takie miejsce okaże się niezbędne. Mokre bądź zabłocone obuwie będzie mogło obeschnąć, nie brudząc przy tym szafki i sąsiednich par butów.

przedpokojpomysl

Wygoda dla każdego

Niektórzy podczas zakładania butów lubią siedzieć, dlatego jeśli jest taka możliwość, warto wygospodarować miejsce na pufę lub ławeczkę zapewniającą komfort wszystkim domownikom i gościom. Można też kupić wielofunkcyjne meble, które będą jednocześnie siedziskiem, wieszakiem i przechowalnią drobnych rzeczy. Jeśli nawet takie rozwiązanie zajmuje zbyt dużo miejsca, wystarczy po prostu zakupić długą łyżkę do butów.

Odzież wierzchnia pod ręką

Ważne jest, by wszelkiego rodzaju nakrycia były łatwo dostępne i widoczne. Wieszaki z kurtkami nie powinny być przepełnione z prostej przyczyny – podczas porannego pośpiechu konieczność uporania się z wiszącymi na sobie ubraniami, może jedynie wprowadzić we frustrację. Dodatkowo wygląda to nieestetycznie i utrudnia znalezienie czegokolwiek. Na szczęście jest wiele opcji, które pomogą zorganizować ten chaos: stojaki, wieszaki naścienne, szafki z wieszakami i wspomniane już specjalnie przystosowane meble wielofunkcyjne.

Lustro i utrzymanie czystości

Przed wyjściem z domu oczywiście trzeba ostatni raz “rzucić okiem” na swój wygląd i wprowadzić ewentualne poprawki. Dlatego konieczne jest posiadanie lustra w przedpokoju – warto by było jednolite, a nie złożone np. z pojedynczych kwadracików. Nieprzerywana powierzchnia będzie lepiej pokazywać sylwetkę i okaże się łatwiejsza w utrzymaniu czystości. Sprzątanie będzie też dużo przyjemniejsze, gdy podłogi nie będzie okrywał dywan, bowiem to na nim zostają zanieczyszczenia przyniesione z dworu. Umycie i zamiecenie podłogi będzie dużo szybsze niż odkurzenie dywanu, na którym pełno jest piasku.

Stworzenie przedpokoju, który będzie jednocześnie praktyczny i współgrający ze stylistyką innych pomieszczeń nie jest wcale łatwym zadaniem. Wystarczy jednak zastosować się do tych kilku rad by mieć pewność, że zaprojektowana przestrzeń będzie funkcjonalna.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij