Prospekt informacyjny – co powinien zawierać?
prospekt informacyjny
prospekt informacyjny

Prospekt informacyjny od kwietnia 2012 roku stanowi, w świetle ustawy deweloperskiej, obowiązkowy dokument odnoszący się do danej inwestycji – deweloper ma obowiązek przedstawić go podczas spotkania z potencjalnym nabywcą mieszkania. Otrzymując prospekt informacyjny warto upewnić się, że został on sporządzony poprawnie.

Co to jest prospekt informacyjny i do czego służy?

To specjalny rodzaj dokumentu, który musi zostać przygotowany zanim deweloper rozpocznie zawierać umowy deweloperskie z zainteresowanymi – uwzględnia wszystkie niezbędne informacje na temat danej nieruchomości mogące ułatwić potencjalnym nabywcom podjęcie decyzji o jej kupnie. Prawidłowo przygotowany prospekt informacyjny powinien zawierać zarówno zalety inwestycji, takie jak podziemny parking czy nowoczesne klatki schodowe, jak i jej wady, na przykład niedogodny dojazd czy sąsiedztwo drogi ekspresowej. Deweloper nie może żadnych informacji ukryć, ani też wyróżnić – jego obowiązkiem jest przedstawienie faktów bez jakiegokolwiek wartościowania.

Co zawiera dobrze przygotowany prospekt informacyjny?

Prospekt powinien składać się z dwóch części: ogólnej i indywidualnej. Pierwsza z nich prezentuje informacje dotyczące samego dewelopera, jego dotychczasowych inwestycji, a przede wszystkim dotyczące gruntu, na którym powstaje budynek oraz samego budynku. Umieszcza się tu również informacje dotyczące warunków ewentualnego odstąpienia od umowy. W części indywidualnej z kolei znaleźć można szczegóły o konkretnym domu czy lokalu, jego metrażu, udogodnieniach czy wyposażeniu. Oprócz tego do prospektu powinien być dołączony także rysunek techniczny z uwzględnieniem lokalu oraz wzór umowy deweloperskiej. Tak przygotowany dokument staje się podstawą do zawarcia umowy z potencjalnym klientem.

Co jeszcze warto wiedzieć?

Trzeba pamiętać, że przygotowanie prospektu informacyjnego jest obowiązkiem dewelopera wobec klientów, którzy chcieliby poznać szczegóły planowanej inwestycji – nie może on żądać za jego sporządzenie zapłaty, nawet wtedy gdy kupujący zrezygnują ze współpracy. Co więcej, musi dostarczyć go zainteresowanym na trwałym nośniku, czyli na przykład w formie papierowej lub na płycie CD. Warto wziąć również pod uwagę fakt, że prospekt najczęściej przygotowywany jest w momencie, gdy budynek jeszcze fizycznie nie istnieje, dlatego oczywistym jest, że pewne rzeczy w trakcie jego budowy mogą ulec zmianie – wszystkie zmiany jednak muszą zostać uwzględnione w aneksie do prospektu.

Przygotowując się do wizyty w siedzibie dewelopera, oprócz określenia swoich oczekiwań, dobrze jest również poznać swoje prawa i obowiązki. Prospekt informacyjny to podstawowy dokument, który stanowi integralną część umowy deweloperskiej – pozwala poznać szczegóły dotyczące planowanej inwestycji, a co za tym idzie, w pełni świadomi podjąć decyzję o zakupie wymarzonego M.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij