Na czym polega umowa rezerwacyjna?
umowarezerwacyjna
umowarezerwacyjna

Własne mieszkanie jest marzeniem wielu osób, które podejmują się wszelkich starań, by je spełnić. Wiąże się to z wieloma trudnymi decyzjami i wyborami – nic więc dziwnego, że nabywcy chcą czasem dokonać rezerwacji wymarzonego lokalu, dając sobie więcej czasu na utwierdzenie w tej decyzji. Jest to możliwe dzięki umowie rezerwacyjnej.

Czym jest umowa rezerwacyjna?

To specyficzny rodzaj umowy warunkowej, która umożliwia nabywcy zarezerwowanie nieruchomości będącej obiektem jego zainteresowania. Gwarantuje to również Klientowi wycofanie oferty danego mieszkania przez Dewelopera.

Kiedy można ją zawrzeć?

Kupno nieruchomości wiąże się z wieloma formalnościami – dla wielu osób jedną z nich jest konieczność uzyskania kredytu hipotecznego. Dzięki umowie rezerwacyjnej można zarezerwować lokal jeszcze przed podjęciem przez bank ostatecznej decyzji co do przyznania kredytu, a w innym przypadku może być ona podstawą do jego uzyskania. Kolejną sytuację umożliwiającą podpisanie umowy rezerwacyjnej mogą stworzyć okoliczności po stronie dewelopera. Uzyskanie finansowania inwestycji czy decyzji udzielającej pozwolenie na budowę sprawiają, że firma sprzedająca nieruchomość może chcieć w ten sposób już wcześniej zainteresować potencjalnych Klientów lokalizacją.

Jak przebiega proces podpisania umowy?

W zasadzie wszystko zależy od dewelopera. Niektóre firmy “zamrażają” mieszkania na krótki czas bez pobierania opłat, z kolei inne wymagają wniesienia ich na poczet rezerwacji – kwota to zwykle kilka procent całkowitej ceny lokalu. W tym drugim przypadku deweloperzy zobowiązują się do oddania pieniędzy przy podpisywaniu umowy deweloperskiej lub zaliczenia na poczet kupna mieszkania.

Co powinno być w niej zawarte?

Istotne jest, by przed podpisaniem takiej umowy zwrócić uwagę na poszczególne jej elementy. Do najważniejszego z nich należy zobowiązanie dewelopera do przetrzymania mieszkania dla nabywcy przez czas określony w umowie, co uniemożliwi mu sprzedanie lokalu innym zainteresowanym. Ponadto powinna zawierać cenę nieruchomości oraz rzut mieszkania.

Umowa rezerwacyjna jest wygodnym sposobem na zarezerwowanie wybranego lokalu, gdy jego zakup nie jest od razu możliwy. Należy jednak pamiętać, że nie jest to dokument oficjalnie uregulowany w przepisach, dlatego nie ma obowiązujących ram dotyczących formułowania tego rodzaju umów. Mimo że są one objęte ochroną praw konsumenta, należy dokładnie zapoznać się z ich treścią przed podpisaniem, by uniknąć nieprzewidzianych konsekwencji.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij