Mieszkanie w stanie deweloperskim – wykończyć samodzielnie czy powierzyć fachowcom?
wykanczanie mieszkania
wykanczanie mieszkania

Zakup mieszkania w stanie deweloperskim oznacza zwykle, że będzie ono ocieplone, otynkowane, wyposażone w instalację elektryczną i wodno-kanalizacyjną. Nie wystarczy to oczywiście, by mogli się wprowadzić do niego domownicy – konieczne są stosowne wykończenia. Pytanie tylko, czy wykonać je samodzielnie, czy zatrudnić do tego fachowców?

Samodzielnie – ambitnie i oszczędnie

Podstawowym argumentem za podjęciem wyzwania samodzielnego wykończenia swojego nowego lokum z pewnością są kwestie finansowe. Jeżeli ktoś choć trochę orientuje się w branży budowlanej i poświęci czas na porównywanie cen, jest w stanie sporo zaoszczędzić nawet na samych materiałach. Co więcej, przez długi czas po zakończeniu prac towarzyszyć będzie duma z osiągnięcia, którym niewątpliwie jest doprowadzenie swojego mieszkania do stanu “pod klucz”. Przy okazji ma się pewność, że stan ten będzie w 100% zgodny z własnym wyobrażeniem.

Nie da się ukryć, że takie rozwiązanie ma również słabe strony. Przede wszystkim, nie jest dostępne dla każdego. Umiejętności układania płytek, szlifowania i malowania ścian, nie wspominając nawet o montażu armatury łazienkowej, są stosunkowo trudne, więc podejmowanie takiego wyzwania bez doświadczenia to spore ryzyko. Jeśli nawet jest się złotą rączką, na wykończenie potrzeba sporo czasu – prawdopodobnie konieczne będzie wzięcie urlopu specjalnie lub rozłożenie prac na bardzo długi okres.

Z ekipą remontową – szybko i bez stresu

A co przemawia za alternatywą, czyli powierzeniem całości prac profesjonalnej ekipie remontowo-budowlanej? Na pewno wygoda takiego rozwiązania. Wystarczy wykonać jeden telefon i złożyć zamówienie na pełne wykończenie mieszkania. Będzie ono gotowe do zamieszkania zdecydowanie szybciej niż w poprzednim wariancie, a właściciel w tym czasie nie musi troszczyć się niczym, oprócz wyboru koloru farby, czy też kształtu umywalki. Fachowiec zajmie się wszystkim, a jeśli nawet zdarzy mu się popełnić błąd, można liczyć nie tylko na poprawki, ale i na zwrot pieniędzy.

Słabą stroną takiego rozwiązania jest chociażby kwestia wspomnianych już pieniędzy – cena wykończenia mieszkania zależy od konkretnej firmy, ale jest bardzo mało prawdopodobne, by jakakolwiek zrobiła to taniej niż właściciel we współpracy z chętną do pomocy rodziną i przyjaciółmi. Jeśli w ogłoszeniu internetowym lub prasowym usługodawca proponuje zdecydowanie niższą stawkę niż konkurencja, istnieje duża szansa, że nie wywiąże się on z umowy jak należy. Trudno nie uznać tego typu sytuacji za kolejne zagrożenie wynikające z powierzenia swojego mieszkania w cudze ręce.

Wykańczanie mieszkania przez ekipę budowlano-remontową to opcja wygodniejsza, samodzielnie – tańsza i satysfakcjonująca. Jeśli żadna z nich nie brzmi dostatecznie przekonywująco, najlepiej je umiejętnie połączyć, część prac wykonując samemu, a te wymagające bardziej zaawansowanych umiejętności powierzając fachowcom.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij