Mieszkanie Dla Młodych – warto się pośpieszyć
mdmwazne
mdmwazne

Zakup mieszkania to poważna decyzja w życiu każdego człowieka, a w przypadku ludzi młodych często pierwszy krok do usamodzielnienia. Z pomocą przychodzi program rządowy „Mieszkanie dla Młodych”.Jego założeniem jest udzielenie finansowego wsparcia w nabyciu pierwszego lokalu mieszkaniowego lub domu jednorodzinnego. W związku z dużym zainteresowaniem projektem, warto zapoznać się z wprowadzonymi niedawno zmianami i czym prędzej złożyć komplet wymaganych dokumentów.

Do kogo skierowany jest program i jakie warunki należy spełnić?

Program powstał w roku 2014 i skierowany jest zarówno do małżeństw, jak i osób samotnych, które nie ukończyły 35 roku życia (w przypadku małżeństw brany jest pod uwagę wiek młodszego małżonka). Zasady programu określa ustawa z 27 września 2013 roku o zapewnieniu finansowej pomocy ze środków Funduszu Dopłat w związku z poniesionymi przez osoby fizyczne wydatkami na zakup materiałów budowlanych lub nabyciem prawa własności bądź zakupu mieszkania, przez które rozumiany jest zarówno lokal mieszkalny, jak i dom jednorodzinny. Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić osoby/rodziny ubiegające się o dopłatę jest posiadanie wkładu własnego. Beneficjenci zobowiązani są zaciągnąć kredyt na co najmniej 50% ceny mieszkania na okres minimum 15 lat. Dotacja do zwrotu kosztów poniesionych na materiały budowlane należy się także osobom, które rozpoczną budowę własnego domu. Rządowe wsparcie nie jest przeznaczone dla osób, które posiadają własne mieszkanie lub prawa do użytkowania innego lokalu z wyjątkiem osób/rodzin posiadających troje dzieci.

Podstawowym warunkiem, jaki muszą spełnić osoby/rodziny ubiegające się o dopłatę jest posiadanie wkładu własnego

Jakie dokumenty są wymagane?

Aby ubiegać się o dofinansowanie należy znaleźć bank, który przystąpił do programu i złożyć w nim wniosek o dofinansowanie własnego wkładu oraz wniosek o udzielenie na ten cel kredytu hipotecznego. Ponadto konieczne będzie także pisemne oświadczenie o tym, że nabywane mieszkanie służyło będzie wyłącznie celom prywatnym oraz oświadczenie o nieposiadaniu na własność lokalu mieszkaniowego lub domu rodzinnego ani prawa do współwłasności budynku zarówno w dniu składanie wniosku, jak i w dniu nabycia nowego mieszkania. Wybrany bank w celu weryfikacji kredytowej ma prawo zażądać także innych dokumentów świadczących o uprawnieniu do skorzystania z programu. Pomyślne spełnienie kryteriów określonych w ustawie rozpoczyna procedurę współpracy banku z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który odpowiada za finansowanie infrastrukturalnych projektów samorządów i spółek komunalnych.

Na jakie wsparcie można liczyć?

Osoby samotne i małżeństwa, które nie posiadają dzieci mogą liczyć na 10% dopłaty do wkładu własnego, natomiast te, które wychowują co najmniej jedno dziecko powinny ubiegać się o 15% wsparcie. Większe ulgi przewidziane są dla osób wychowujących dwoje lub co najmniej troje dzieci, jest to odpowiednio 20% i 30% dopłaty do nakładu własnego. Osoby, którym w ciągu 5 lat od dnia zakupu mieszkania urodzi się lub przysposobione zostanie trzecie (lub) kolejne dziecko mają prawo do złożenia wniosku o dodatkowe ulgi (5%) na przedterminowe uiszczenie zobowiązań kredytu. Rządową pomocą objęta została także budowa pierwszego domu jednorodzinnego. Beneficjenci mają prawo ubiegać się o częściowy zwrot VAT za materiały budowlane, przy czym nie są oni zobowiązani do zaciągania kredytu mieszkaniowego. Jednocześnie bank nie pośredniczy w uzyskaniu zwrotu, wszelkie formalności załatwiane są w Urzędzie Skarbowym przez osobę zainteresowaną. Powierzchnia użytkowa, do której przeznaczone ma zostać dofinansowanie nie powinna przekraczać 75 m2 w przypadku mieszkań oraz 100 m2 dla domów jednorodzinnych. Limity wzrastają do 85 m2 (mieszkanie) i 110 m2 (dom) dla osób wychowujących co najmniej troje dzieci.

Dlaczego należy się spieszyć?

Począwszy od daty rozpoczęcia projektu tj. 2014 r., aż do daty jego planowanego zakończenia, a więc 30 września 2018 r., państwo ustanawia limity wypłat na poszczególne lata. W roku bieżącym liczba wniosków przekroczyła wyznaczoną granicę, dlatego z dniem 16 marca przyjmowanie wniosków na rok 2016 zostało wstrzymane. Możliwe jest jednak ubieganie się o wsparcie w kolejnych latach funkcjonowania projektu. Zainteresowanie projektem jest duże, dlatego warto pospieszyć się ze składaniem kompletu wymaganych dokumentów oraz wniosku o wypłatę dotacji w roku 2017, w którym limit wsparcia wynosił będzie 746 mln zł. Podania tak skonstruowane przyjmowane będą w roku bieżącym do momentu przekroczenia 50% ustawowego progu, a więc kwoty 373 mln zł.

Program „Mieszkanie dla Młodych” jest doskonałą alternatywą dla osób marzących o stabilizacji i zakupie własnego mieszkania. Potwierdzeniem jego sukcesu jest niesłabnące zainteresowanie oraz liczba złożonych do tej pory wniosków. Oferowane przez banki wsparcie z pewnością ułatwi znalezienie wymarzonego lokum na rynku nieruchomości.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij