Jakie aspekty warto rozważyć przed zakupem mieszkania?
wybor mieszkania
wybor mieszkania

Posiadanie własnego mieszkania gwarantuje poczucie bezpieczeństwa i komfort. Jeśli więc ktoś zdecyduje się na jego zakup, powinien rozważyć kilka istotnych czynników, które ułatwią proces decyzyjny i uchronią przyszłych właścicieli przed ewentualnymi rozczarowaniami wynikającymi z dokonania zbyt pochopnego wyboru. Jakie kwestie należy wziąć pod uwagę?

Budżet

Na samym początku każdy powinien określić maksymalną kwotę jaką może przeznaczyć na zakup mieszkania. To niezwykle istotne, bo dopiero po jej wyznaczeniu i późniejszym researchu można dowiedzieć się na jaki lokal będzie stać właścicieli i na tej podstawie podjąć pozostałe decyzje.

Rynek pierwotny lub wtórny

Nie bez znaczenia jest także to, czy rodzina zdecyduje się na mieszkanie pochodzące z rynku wtórnego czy pierwotnego. Jedno i drugie rozwiązanie posiada swoje wady oraz zalety, które determinują różnice cenowe i rzeczywisty koszt zakupu oraz wykończenia mieszkania. Prawdą jest, że lokale w stanie deweloperskim będzie można urządzić zgodnie ze swoimi upodobaniami, co z drugiej strony obciąży budżet. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że takie lokale są nowe, a to daje gwarancję sprawnych instalacji i odpowiedniego ocieplenia budynku. Taki komfort może okazać się niemożliwy w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, w których poza ewentualnym remontem mogą pojawić się dodatkowe koszty związane z wymianą instalacji.

Kwestie własności

Jeżeli wybór padnie na mieszkanie z rynku pierwotnego, to po zakończeniu prac budowlanych dopełnia się wszelkich formalności, które finalnie czynią osoby kupujące lokal jego właścicielami – w pełnym tego słowa znaczeniu. Sytuacja może być nieco bardziej skomplikowana w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, które mogą należeć do spółdzielni mieszkaniowej, a więc podlegać użytkowaniu wieczystemu. W takim przypadku własność przyznawana jest na okres 99 lat, a niektóre czynności związane z lokalem można realizować tylko za zgodą właściciela, czyli spółdzielni.

Perspektywiczne myślenie

Kolejną istotną kwestią jest to, by kupując mieszkanie mieć na uwadze, że życie bywa zaskakujące i trzeba się na to przygotować. Warto więc rozważyć czy istnieje szansa na powiększenie się rodziny, co będzie wymagało dodatkowego pokoju, a może i pokoi. Osoby pracujące w domu powinny zadbać o przestrzeń przeznaczoną na biuro, z kolei zwolennicy śniadań na świeżym powietrzu powinni postawić na mieszkanie z tarasem lub przydomowym ogródkiem, który przyda się także właścicielom zwierząt.

Rozkład mieszkania

Zwłaszcza w przypadku mieszkań z rynku wtórnego zdarzają się takie, w których występują pokoje przechodnie. Należy zastanowić się, czy taki układ pomieszczeń nie będzie przeszkodą. W nowych lokalach zauważa się z kolei tendencję do budowania salonów z aneksem kuchennym, co wiele osób uważa za oszczędność przestrzeni. Warto więc zwrócić uwagę na rozkład mieszkania, by mieć pewność, że ten nie będzie utrudnieniem.

Lokalizacja

Odległość mieszkania od pracy, szkoły, sklepów, przystanków komunikacji miejskiej i innych placówek, z których korzysta się na co dzień jest niezwykle istotna. Deweloperzy starają się umiejscawiać swoje budynki w strategicznych lokalizacjach, które godzą bliskość z naturą i centrum miasta. Otaczają swoje inwestycje zieloną przestrzenią sprzyjającą sąsiedzkim spotkaniom i sprawiającą, że wszyscy mieszkańcy czują się po prostu dobrze.

Pozostałe czynniki

Jest jeszcze kilka drobiazgów, które mogą okazać się niezwykle istotne, jednak często się o nich zapomina. Należy do nich położenie lokalu względem stron świata – warto zwrócić uwagę jak umiejscowiono mieszkanie i czy za sprawą promieni słonecznych latem nie będzie w nim za gorąco, a zimą zbyt ponuro. Istotną kwestią są także miejsca parkingowe, które w przypadku mieszkań z rynku pierwotnego są zawsze uwzględniane w inwestycji. Przyda się też winda ułatwiająca dotarcie do wyższych pięter budynku z ciężkimi zakupami czy wózkiem, a piwnice lub komórki lokatorskie mogą okazać się równie użyteczne.

Zakup mieszkania nie należy do łatwych – trzeba się do niego właściwie przygotować, by nie tylko ograniczyć liczbę lokali, które warto wziąć pod uwagę, ale przede wszystkim ułatwić proces decyzyjny, który doprowadzi do zakupu idealnego mieszkania.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij