Czy warto kupić mieszkanie, by je potem wynajmować?
Kupno mieszkania pod wynajem w Poznaniu
Kupno mieszkania pod wynajem w Poznaniu

Zakup mieszkania, do którego sam chcesz się wprowadzić, trudno nazwać inwestycją. Jest ono raczej skarbonką – ładną, potrzebną, ale nieprzynoszącą zysku. Mieszkanie staje się inwestycją dopiero wtedy, gdy kupujemy je na wynajem.

Zakup mieszkania na wynajem – czy to się opłaca?

Kupowanie mieszkania, by je potem wynająć, na pierwszy rzut oka może się wydawać dobrą opcją jedynie dla osób bardzo zamożnych. Prawda jest jednak taka, że dostać kredyt na mieszkanie na wynajem nie jest wcale tak trudno. Nie potrzebujemy ogromnego kapitału własnego – zazwyczaj przy otrzymywaniu kredytu hipotecznego konieczne jest jedynie pokrycie niewielkiej części wartości inwestycji. Sam dług jest z kolei tak naprawdę spłacany przez najemców, bo co miesiąc pobieramy od nich czynsz za mieszkanie. Ponadto, kredyt wzięty na mieszkanie na wynajem nie tylko nie obciąża naszej zdolności kredytowej, ale i pomaga zróżnicować nasz portfel inwestycyjny.

Czy warto inwestować w nieruchomości?

Kupno nieruchomości na wynajem to jeden z lepszych sposobów na inwestowanie. Główną tego zaletą jest regularny przychód, który nie dość, że pokrywa nam ratę kredytu na mieszkanie, to jeszcze gwarantuje dodatkowy dochód. Wielu ludzi na rynku nieruchomości szuka tanich mieszkań, które później może odsprzedać za wyższą cenę, ale warto zauważyć, że zysk osiągają oni dopiero w przyszłości. Zanim pozbędą się tego mieszkania, generuje ono koszty, a fluktuacje cen niekiedy trudno przewidzieć. Kupowanie mieszkania na wynajem jest zaś gwarancją stałego dopływu gotówki i pewniejszą formą inwestowania.

Kupowanie mieszkania na wynajem a ryzyko

Czy warto kupić mieszkanie na wynajem w kontekście ryzyka inwestycyjnego? O ile kupno i sprzedaż na rynku nieruchomości mogą być ryzykowne, o tyle nabywanie mieszkań, które chcemy później wynająć nie jest specjalnie niebezpieczne dla naszego portfela. Przede wszystkim, co zostało już wspomniane, nie angażujemy własnego kapitału, a raty kredytu nie są dla nas obciążające. Przed inflacją możemy się zabezpieczyć poprzez zapis w umowie, który zwiąże z nią wysokość czynszu. Możemy też ten projekt inwestycyjny ubezpieczyć i uchronić się przed całkowitą utratą kapitału, co w kontekście inwestowania dużych kwot jest naprawdę bardzo rzadkie.

Dlaczego warto kupić mieszkanie na wynajem?

Nabywanie mieszkania po to, by następnie je wynająć jest naprawdę opłacalne. Gwarantuje inwestorowi stały dochód pasywny, bo czas i pieniądze poświęca na ten projekt jedynie na początku, a potem ewentualnie zajmuje się drobnymi remontami. Później można dokonywać odpisów amortyzacyjnych, co jest dla inwestującego dodatkową zaletą. Kupowanie mieszkań na wynajem nie wymaga też dużych umiejętności, choć trzeba przyznać, że poszukiwania odpowiedniego lokalu na wynajem na pewno wymagają cierpliwości i rozeznania na rynku.

Zapoznaj się z naszymi mieszkaniami na sprzedaż w Poznaniu.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij