Aneks kuchenny czy kuchnia zamknięta?
kuchniazamknietaotwarta
kuchniazamknietaotwarta

Jeszcze do niedawna można było mówić o dominacji mieszkań z oddzielną kuchnią, dziś coraz częściej spotkamy się z salonem połączonym z aneksem kuchennym. Wiele osób zastanawia się, które rozwiązanie jest wygodniejsze i korzystniejsze? Postaramy się pomóc znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Bezsprzecznie kuchnia jest miejscem codziennych spotkań członków rodziny, w którym spędza się wspólnie czas na przygotowywaniu ulubionych posiłków. Dlatego też jej wystrój powinien być nie tylko przytulny, ale także, a może przede wszystkim, funkcjonalny. Możliwość swobodnego poruszania się zwiększa komfort użytkowania, co z pewnością wpływa na panującą w niej atmosferę. Posiłki przyrządzane bez skrępowania i spojrzeń ciekawskich obserwatorów są głównym atutem kuchni zamkniętych, które są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku mieszkań o powierzchni przekraczającej 70 m2. Daje to możliwość odważnego gospodarowania przestrzenią i zakupu wszystkich potrzebnych sprzętów bez obaw o brak dostępnego miejsca i tworzenie niepożądanych hałasów. Oddzielenie kuchni od reszty pomieszczeń pomaga w tłumieniu szumu spowodowanego pracą urządzeń elektrycznych, takich jak zmywarka czy okap. Ponadto osobna kuchnia sprawia, że spełnić może się marzenie wielu osób o montażu wyspy kuchennej, będącej praktycznym rozwiązaniem, łączącym w sobie funkcję stołu z powierzchnią użytkową. Często jednak zdarza się, że w przypadku spotkań rodzinnych osoba przygotowująca posiłki ma ograniczony kontakt z przybyłymi gośćmi. Ma to jednak swoje plusy, może ona czuć się bardziej komfortowo, kiedy nikt nie patrzy jej na ręce, a zapachy przyrządzanych potraw nie przenoszą się do dalszych pomieszczeń. Jest to szczególnie kłopotliwe w przypadku pary wodnej, powodującej wzrost poziomu wilgotności, a tym samym niszczenie sprzętu elektronicznego.

Rozwiązaniem dla mieszkać o mniejszej powierzchni jest połączenie aneksu kuchennego z salonem. Do największych jego zalet należy możliwość ich kompleksowego dopasowania, a tym samym oszczędność miejsca. Integrującego charakteru będącego zarazem praktycznym rozwiązaniem doda z pewnością oddzielnie pomieszczeń przy pomocy zainstalowanego barku lub gustownego stołu. Użytecznym pomysłem jest także ustawienie parawanu lub zamontowanie przesuwanych drzwi, które pozwolą na odseparowanie zapachów oraz ukrycie powstałego w trakcie gotowania bałaganu, szczególnie w przypadku niespodziewanej wizyty gości. Czasami zdarza się, że aneksy kuchenne nie są dostatecznie oświetlone, gdyż nie dociera do nich znaczna część światła słonecznego. Rozwiązaniem tego problemu jest zastosowanie oświetlenia LED, które w połączeniu z meblami będzie się prezentować niezwykle elegancko.

Osobna kuchnia jest dobrym rozwiązaniem dla osób lubiących spędzać czas na przygotowywaniu posiłków wspólnie z rodziną. Z kolei mały aneks kuchenny doskonale sprawdzi się w mieszkaniach o mniejszym metrażu, gdzie wraz z salonem będzie mógł stworzyć otwartą przestrzeń dla wszystkich domowników.

Wybór odpowiedniego rozwiązania należeć powinien od upodobań klienta i jego codziennych zwyczajów. Czasami wystarczy odrobina kreatywności i poczucia estetyki, by zwykła kuchnia stała się elegancką, integralną częścią dziennej strefy domu, w której wszyscy będą delektować się wspólnie spędzanym czasem w gronie najbliższych i przyjaciół.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij