8 powodów, dla których warto mieszkać w Poznaniu
poznan-chcetuzyc
poznan-chcetuzyc

Poznań, słynący z pyr, koziołków i Rogali Świętomarcińskich zajął w ubiegłym roku 1 miejsce jako “miasto, w którym najlepiej żyć” (ranking na podstawie badania “Diagnoza społeczna 2015” pod przewodnictwem profesora Czapińskiego). Co sprawia, że mieszkańcy stolicy Wielkopolski są tak szczęśliwi i zadowoleni z życia? Dlaczego warto mieszkać właśnie w Poznaniu? Oto 8 głównych powodów.

1. Najniższe bezrobocie w kraju

Na koniec grudnia 2015 roku stopa bezrobocia w Poznaniu osiągnęła najniższy poziom w Polsce, czyli 2,4% (w powiecie poznańskim niewiele więcej – 2.9%). Miasto stawia na infrastrukturę i rozwój biznesu, dzięki czemu przyciąga wielu inwestorów polskich i zagranicznych. Poznań od lat słynie z Międzynarodowych Targów Poznańskich, największych i najstarszych terenów targowych w Polsce. To tu mieści się wiele firm z branży finansowej (centra księgowe), informatycznej, a także fabryka Volkswagen czy centrum logistyczne Amazon.com. Dzięki temu zatrudnienie bez problemu odnajdują tu absolwenci uczelni wyższych, specjaliści, ale też pracownicy produkcji.

2. Miasto akademickie

W Poznaniu funkcjonuje wiele szkół wyższych (publicznych i prywatnych). Wśród nich największe znaczenie (również w skali kraju) mają Uniwersytet im. Adama Mickiewicza, Politechnika Poznańska, Uniwersytet Ekonomiczny, Uniwersytet Przyrodniczy oraz AWF. Około 130 tysięcy studentów ma ogromny wpływ na życie, funkcjonowanie i ciągły rozwój miasta. W ostatnich latach szczególnym punktem na mapie Poznania jest Campus Morasko, położony na północ od dzielnicy Piątkowo, gdzie wiele swoich inwestycji zrealizowało UWI Inwestycje S.A.

3. Miejsca o szczególnym znaczeniu

Miasto ma bardzo bogatą historię, którą widać w wielu jego częściach. Warto tu wspomnieć chętnie odwiedzany przez poznaniaków Stary Rynek z renesansowym ratuszem i koziołkami, które są jednym z symboli miasta. Do zabytków należy również przepiękna Katedra, leżąca na Ostrowie Tumskim czy Zamek Cesarski. W Poznaniu można zwiedzić aż 15 fortów, będących pozostałościami systemu fortyfikacji Twierdzy Poznań. Do współczesnych miejsc wartych odwiedzenia należą bez wątpienia Palmiarnia Poznańska, multimedialne muzeum ICHOT „Brama Poznania” oraz uznane w 2008 roku przez ICSC za “najlepsze centrum handlowe na świecie” Centrum Handlu, Sztuki i Biznesu Stary Browar.

fontannaapollapoznan
Fontanna Apolla na Starym Rynku w Poznaniu

4. Tereny zielone

Parki, tereny rekreacyjne i zielone to domena Poznania. Mieszkańcy miasta chętnie spędzają czas nad Jeziorem Maltańskim z Torem Regatowym Malta, stokiem narciarskim Malta Ski, ścieżkami rowerowymi i spacerowymi. Tuż obok znajduje się też park zoologiczny, Nowe Zoo ze słynną w całym kraju nowoczesną Słoniarnią. Latem można odpocząć również nad okolicznymi jeziorami, z których część mieści się w granicach administracyjnych miasta – są to Rusałka, Jezioro Kierskie czy Strzeszyńskie. W północnej części miasta zlokalizowane są również rezerwaty przyrody: Żurawiniec i Meteoryt Morasko, które pełnią rolę wyjątkowych miejsc spacerowych.

5. Rodzinne osiedla mieszkaniowe

W pobliżu licznych terenów zielonych zlokalizowane są osiedla mieszkaniowe. Deweloper UWI Inwestycje S.A. postawił m.in. na dzielnice Piątkowo, Winogrady, Naramowice czy okolice Malty. Dzięki temu mieszkańcy osiedli mogą cieszyć się doskonałą infrastrukturą (bliskość szkół, przedszkoli, przychodni), miejscem do rodzinnej rekreacji (wiele ścieżek rowerowych, parki) i komfortowymi warunkami do mieszkania.

murawapoznanuwi
Os. Na Murawie w Poznaniu – UWI Inwestycje S.A.

 

6. Doskonała komunikacja miejska

Poznań to miasto o stosunkowo niedużej powierzchni w relacji do liczby mieszkańców, dzięki czemu w krótkim czasie można dostać się do każdej z jego części. Słynie ze świetnie rozwiniętej komunikacji miejskiej, w tym z PST – Poznańskiego Szybkiego Tramwaju, który pełni rolę naziemnego metra łączącego północ miasta (Piątkowo, Morasko, Winogrady) z jego centrum.

7. Raj dla rowerzystów

Poznaniacy mogą korzystać z wielu ścieżek rowerowych i specjalnie przygotowanych miejsc postoju. Od kilku lat można korzystać również z miejskiej wypożyczalni rowerów, czyli PRM (Poznański Rower Miejski). Mieszkańcy północnej części miasta i studenci chętnie korzystają też z wypożyczania rowerów na dworcu MPK na os. Sobieskiego (Piątkowo).

8. Sport, kultura i… świetna atmosfera

Miasto stawia na sport! Przy Bułgarskiej mieści się INEA Stadion, siedziba chluby stolicy Wielkopolski, czyli drużyny piłkarskiej KKS Lech Poznań. Co roku organizowany jest również największy w Polsce Poznań Maraton, a także inne biegi. Od 2011 roku mieszkańcy mogą korzystać także z największego ośrodka sportowo-rekreacyjnego w kraju, czyli kompleksu Termy Maltańskie (baseny sportowe, aquapark z basenami rekreacyjnymi, strefa saun).

Spragnieni doznań kulturalnych również mogą spędzać czas na spektaklach teatralnych (Teatr Wielki, czyli Opera, Teatr Nowy, Teatr Muzyczny), w kinach czy na licznych koncertach. W mieście, szczególnie w okresie letnim odbywają się liczne festiwale, w tym m.in. teatralny Malta Festival, Jarmark Świętojański czy Dni Pyrlandii. Szczególnie radośnie poznaniacy obchodzą Święto Niepodległości, które tu łączy się z obchodami imienin ulicy Święty Marcin. To właśnie 11 listopada w Poznaniu wszyscy zajadają się pysznymi rogalami.

Powodów do zamieszkania w stolicy Wielkopolski można znaleźć wiele. Co najważniejsze, sami mieszkańcy doceniają miasto za to, że stwarza pozytywne warunki do życia i rozwoju. “Poznań – chcę tu żyć” to hasło, z którym utożsamia się wielu poznaniaków.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij