7 sposobów na ochłodzenie mieszkania w trakcie upałów
Temperatura w mieszkaniu
Temperatura w mieszkaniu

Latem towarzyszą nam wysokie temperatury, przez co w mieszkaniach robi się gorąco i duszno. Choć dla wielu jest to ulubiona pora roku, taka pogoda nie sprzyja dobremu samopoczuciu i może powodować pewnego rodzaju dyskomfort. Co zrobić, gdy w mieszkaniu nie ma czym oddychać w wyniku panujących upałów? Poznajcie 7 sprawdzonych sposobów na ochłodzenie mieszkania.

1. Zadbaj o zacienienie mieszkania

Aby ograniczać nagrzewanie się powietrza w mieszkaniu należy zminimalizować docieranie promieni słonecznych do jego wnętrza. W tym celu warto zaopatrzyć się w rolety – zewnętrzne lub wewnętrzne, żaluzje lub po prostu zasłony w jasnym kolorze. Wybierz takie, które będą pochłaniały lub odbijały promieniowanie słoneczne. Zasłaniając okna sprawisz, że mieszkanie będzie zacienione i nie będziesz czuć się w nim jak w rozgrzanym piekarniku.

2. Pamiętaj o regularnym wietrzeniu

Najłatwiejszym sposobem na ochłodzenie mieszkania jest otwarcie okna, aby powietrze wprawić w ruch. Należy pamiętać, że jest to dobra metoda, gdy na zewnątrz jest wietrznie lub trochę chłodniej. Szczególnie zaleca się wietrzenie mieszkania nocą – wówczas temperatura spada, więc łatwo można ochłodzić mieszkanie. Wczesnym rankiem zamknij wszystkie okna, zasłoń je i ciesz się przyjemnym chłodem. Ważne, aby unikać przeciągów, bo przez nie łatwo nabawić się chociażby przeziębienia.

wietrzenie mieszkania latem

3. Zainwestuj w wiatrak

Gdy żar leje się z nieba, nikt nie ma ochoty wychodzić na zewnątrz. Problem w tym, że w mieszkaniu również będzie robiło się coraz bardziej nieprzyjemnie. Z pomocą przychodzi wiatrak, który jest najpopularniejszym sposobem na cyrkulację powietrza latem. Warto zakupić go jeszcze przed sezonem letnim, ponieważ wraz z pierwszymi upałami znikają one ze sklepowych półek w cenach kilkakrotnie wyższych niż zwykle. Trzeba pamiętać o tym, aby nie stawiać go blisko siebie, bo chłodny powiew może wywołać bóle głowy czy ucha, podobnie jak klimatyzacja.

4. Spróbuj domowej klimatyzacja z pomocą wiatraka

Czy da się uzyskać efekt przyjemnego chłodzenia w domowych warunkach bez profesjonalnego klimatyzatora? Oczywiście – to właśnie posiadacze wiatraków mogą stworzyć swoją małą, prowizoryczną klimatyzacją. Wystarczy nalać wodę do plastikowych butelek, zamrozić ją, a następnie rozstawić butelki przed wiatrakiem, by można cieszyć się chłodnym powiewem.

5. Nawilżaj powietrze

Ulgę podczas wysokich temperatur powietrza przyniesie także nawilżenie powietrza. Można skorzystać z gotowych nawilżaczy dostępnych w sklepach lub wykorzystać domowe sposoby. Wystarczy przy otwartym oknie postawić miskę z zimną wodą i dodać do niej orzeźwiające olejki, np. olejek cytrynowy, którego zapach rozniesie się po całym mieszkaniu. Można również porozwieszać mokre ręczniki czy prześcieradła, które będą oddawały swój chłód i jednocześnie nawilżały powietrze.

6. Ogranicz korzystanie ze sprzętu elektronicznego

Każde włączone urządzenie wydziela ciepło, więc jeśli w mieszkaniu korzysta się jednocześnie z piekarnika, telewizora, komputera i żelazka, to temperatura może podnieść się o kilka stopni. Unikając takich sytuacji można zaoszczędzić sobie wyższej temperatury i ograniczyć zużywanie energii. W upalne dni warto ograniczyć też gotowanie do minimum.

rośliny doniczkowe w mieszkaniu

7. Nie zapominaj o zbawiennym działaniu roślin

Warto posiadać kwiaty i rośliny w mieszkaniu nie tylko ze względów estetycznych. Jedną z ich ważnych cech jest zwiększenie wilgotności powietrza – rośliny pochłaniają dwutlenek węgla i wydzielają parę wodną nawilżając tym samym powietrze. Im cieplej i bardziej sucho w pomieszczeniu, tym intensywniej roślina potrafi je nawilżyć. Oprócz tego rośliny doniczkowe skutecznie oczyszczają powietrze i usuwają z niego toksyny, a co za tym idzie pozytywnie wpływają na samopoczucie domowników.

Zbyt wysokie temperatury bywają uciążliwe, jednak korzystając z wyżej opisanych trików można znieść je trochę lepiej. Gdy jednak upał pokona wszystkie sposoby, proponujemy wyjazd nad wodę i relaks w zacienionym miejscu na świeżym powietrzu. Po powrocie do mieszkania na pewno będzie w nim chłodniej.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij