W kolejce po ptasi paszport – relacja z pikniku ekologicznego BOTANIKA na pTAK
botanikanaptakrelacja
botanikanaptakrelacja

Skwer na Osiedlu Botanika 5 czerwca od rana rozbrzmiewał niecodziennymi dźwiękami. Dominował stukot młotków, przy pomocy których dzieci z rodzicami budowały budki dla ptaków i owadów. To było jedno z wielu zadań, które uprawniało do zdobycia paszportu ptakoluba. Te i wiele innych atrakcji przez całą niedzielę czekały na dzieci podczas pikniku Botanika na pTAK. Jego organizatorami byli Stowarzyszenie Ptaki Polskie i UWI Inwestycje S.A.

Stowarzyszenie Ptaki Polskie dba o to, żeby w miastach gniazdowało i żyło jak najwięcej ptaków. Znajduje sojuszników, takich jak UWI Inwestycje S.A., którzy czynią przyjaznym dla ptaków miejskie środowisko. Takim miejscem jest właśnie nowy skwer z placem zabaw na Osiedlu Botanika. Przez całą niedzielę trwał więc tu ptasi piknik ekologiczny. W specjalnych namiotach przygotowano stanowiska przedstawiające życie i zwyczaje różnych grup ptaków polskich. Dzieciom szczególnie przypadło do gustu stanowisko poświęcone ptakom brodzącym, na którym można było, wzorem bociana, złowić sobie kolorową rybkę lub żabkę z plastiku…

W innym namiocie przymierzano naturalnej wielkości orle skrzydła, żeby przekonać się jak ogromny to ptak. Największym powodzeniem cieszył się ptasi warsztat, w którym własnoręcznie można było przygotować budkę lęgową lub karmnik dla ptaków, albo budkę dla owadów. W innym miejscu, wzorem ptaka, można było uwić gniazdo. Przy wszystkich stanowiskach każde dziecko otrzymywało specjalną pieczątkę. Zebranie kompletu pieczątek upoważniało do wystawienia specjalnego „paszportu ptakoluba”, certyfikatu znajomości ptasich zwyczajów.

Podczas pikniku odbywały się także pokazy filmowe oraz inne warsztaty prowadzone przez wykwalifikowanych animatorów ze Stowarzyszenia Ptaki Polskie.

Liczne plansze rozstawione na skwerze ilustrowały to, jak liczne gatunki ptaków żyją obok nas. Miłośnicy ptaków przekonują, że to na nas spoczywa obowiązek takiego korzystania ze środowiska, żeby miejsca starczyło także dla zwierząt, ptaków, owadów, które były tu „od zawsze”. Osiedle Botanika, zbudowane jest właśnie z poszanowaniem natury i z zachowaniem wszelkiej bioróżnorodności.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z pikniku.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij