Mieszkanie od dewelopera – co warto wiedzieć?
mieszkanieoddewelopera
mieszkanieoddewelopera

Na rynku dostępnych jest wiele ofert mieszkań, w tym tych, pochodzących z rynku pierwotnego, który jest obecnie najczęściej wybierany. Decyzja o zakupie wiąże się z dużym przedsięwzięciem finansowym. By mieć pewność co do trafności swojej decyzji, należy bardzo dokładnie przeanalizować wszystkie oferty. Które z aspektów warto wziąć pod uwagę przy wyborze lokalu i dewelopera.

Najważniejsze czynniki wyboru mieszkania

Najistotniejszym wskaźnikiem, którym należy się kierować jest lokalizacja oraz znajdująca się w pobliżu sieć komunikacyjna, ponieważ to od niej zależeć będzie sposób dojazdu do pracy czy szkoły. Kolejnym istotnym czynnikiem jest układ i wygląd mieszkania dostosowany do potrzeb i preferencji, jednak nie bez znaczenia jest także jego otoczenie, w szczególności dostęp do terenów zielonych, obiektów rekreacyjnych oraz placówek oświatowych czy kulturowych. To im więcej elementów weźmie się pod uwagę przed zakupem, wpłynie znacząco na komfort zamieszkania i zadowolenie z inwestycji. Również rodzaj własności, obciążenie hipoteką czy sposób prowadzenia rachunku bankowego odgrywają niebagatelną rolę.

Etapy współpracy z deweloperem

Po znalezieniu odpowiedniej oferty nadchodzi czas na spotkanie i bezpośrednią ocenę stanu mieszkania. Deweloper powinien jest przedstawić szczegółową ofertę oraz poinformować o przysługujących klientowi rabatach i możliwościach przystąpienia do programów mieszkaniowych. Jego obowiązkiem jest także przygotowanie kompletnej dokumentacji i załatwienie wszystkich formalności. Powinien on także pomóc w załatwieniu formalności kredytowych i notarialnych, związanych z podpisywaną umową. Wszelkie informacje dotyczące transakcji powinny zostać zamieszczone w umowie, którą należy szczegółowo przeczytać przed podpisaniem. Niezbędne dane odnoszące się do terminu realizacji inwestycji, wykorzystanych materiałów. a także sposobu płatności, kar umownych i możliwości odstąpienia od umowy powinny być wyszczególnione. Ochronę praw nabywcy reguluje ustawa deweloperska, w której myśl środki finansowe trafiają na rachunek powierniczy w banku, który sprawuje ochronę nad właściwym rozdysponowaniem wpłaconej kwoty oraz zobowiązuje dewelopera do udzielania szczegółowych informacji na temat realizowanego projektu.

Sprawdzenie dewelopera

Zanim zapadnie klamka i podpisana zostanie umowa, najpierw przedwstępna, później  wiążąca, warto dowiedzieć się o sposobie działania wybranego dewelopera i jego rzetelności. Podstawowe informacje mówiące o doświadczeniu w obrocie nieruchomościami znaleźć można w Krajowym Rejestrze Sądowym w przypadku firm oraz ewidencji działalności gospodarczej sprawującej nadzór nad osobami fizycznymi wykonującymi zawód. Dowiemy się z nich od kiedy działa na rynku dany podmiot oraz czy nie są przeciwko niemu prowadzone postępowania sądowe. To jednak nie wszystko, istotne jest także zdobycie danych dotyczących płynności finansowej oraz uzyskanych niezbędnych pozwoleń i pełnomocnictw. Jeśli chodzi o samą inwestycję to z pewnością nie zaszkodzi zbadać jaką działalnością wykazywał się dany deweloper do tej pory i które z inwestycji prowadził oraz przede wszystkim to czy zakończyły się one w planowanym terminie. Im dłużej działa on na rynku, tym większe prawdopodobieństwo, że działa z zastosowaniem wszelkich przepisów prawa.

Proces zakupu mieszkania jest długotrwały i pracochłonny. Aby jego finalizacja zakończyła się zakupem należy dokładnie przeanalizować jego etapy i wziąć pod uwagę wszystkie czynniki. Tylko w ten sposób można zyskać pewność, że otrzymane mieszkanie przyniesie wymarzone szczęście i pozwoli na spokojne rozwijanie domowego ogniska.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij