Miejsce postojowe – czy warto zdecydować się na jego zakup?
miejsce postojowe
miejsce postojowe

Widok ciągnących się w miastach (i nie tylko) sznurków samochodów i parkingów upchanych co do ostatniego centymetra nie jest już dziś dla nikogo zaskoczeniem. Nie musi to jednak dotyczyć przestrzeni pod budynkiem wielorodzinnym, w którym zostało zakupione własne M. Wizja codziennych, nerwowych poszukiwań wolnego miejsca parkingowego może spędzać sen z powiek wszystkim zmotoryzowanym, a jeszcze bardziej tym, którzy mają więcej niż jedno auto. Z tego właśnie powodu przy zakupie mieszkania warto od razu rozważyć nabycie miejsca parkingowego.  

Zanim zdecydujesz się na zakup

Kwestię nabycia miejsca parkingowego dobrze jest poruszyć już na samym początku, gdy planuje się zakup mieszkania. Większość budynków wielorodzinnych posiada własny parking, ale nie jest określone, kto i gdzie powinien ustawiać swój samochód. Najczęściej za dopłatą można wejść w posiadanie własnego miejsca parkingowego, które będzie oznaczone kopertą – dzięki temu nikt go nie zajmie, nawet gdy lokator wróci później niż zwykle. W przypadku nowych nieruchomości niemal standardem staje się budowa parkingu podziemnego z miejscami postojowymi. Zastanawiając się nad takim rozwiązaniem, dobrze jest odpowiedzieć sobie na kilka pytań – przede wszystkim, jakimi środkami się dysponuje. Według firmy doradczej Home Broker, na miejsce w hali garażowej w centrum Poznania trzeba przeznaczyć średnio około 25-35 tys. zł, a na obrzeżach miasta z kolei 10-20 tys. – koszt ten może zależeć od lokalizacji, wielkości miasta, a także dostępności parkingów w okolicy. Przed zakupem trzeba także zastanowić się, jak ważne dla nas jest bezpieczeństwo pojazdu i wygoda, a więc czy istotne jest, aby samochód znajdował się tuż pod domem, czy może jednak stać nieco dalej.

Miejsce postojowe naziemne czy w hali garażowej?

Jeżeli w ramach interesującej nas inwestycji do dyspozycji kupującego będzie miejsce postojowe naziemne lub w hali garażowej, warto rozważyć każdą z opcji. Parking znajdujący się przy budynku może być nawet bezpłatny, jeśli panuje na nim zasada „kto pierwszy, ten lepszy”. W przypadku jednak, gdy zależy nam na posiadaniu konkretnego miejsca, mimo wszystko jest to inwestycja zdecydowanie tańsza od parkingu w hali garażowej (koszt rzędu 10 tys. zł). Oprócz tego rozwiązanie to jest stosunkowo bezpieczne – wystarczy, że parking jest ogrodzony, a wjazd do niego uniemożliwia szlaban. Minusem będzie jednak wystawianie auta na działanie warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg czy słońce, ponadto gdy w pobliżu są drzewa, samochód będzie trzeba zdecydowanie częściej myć. Wady te nie powinny jednak stanowić problemu dla tych, którzy mają używany samochód, nie planują go sprzedać lub też po prostu nie mogą pozwolić sobie na komfort związany z miejscem garażowym.

Jeżeli jednak ktoś jest właścicielem nowego auta i zależy mu na tym, by pojazd jak najmniej tracił na wartości, warto rozważyć zakup miejsca zadaszonego w hali garażowej. Głównym atutem takiego rozwiązania jest fakt, że do garażu może wjechać tylko osoba, która posiada pilot do bramy wjazdowej, co z pewnością zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Dodatkową korzyścią jest możliwość stworzenia w garażach tzw. boksów garażowych – otoczone metalową siatką i zamykane na zamek pozwalają na posiadanie własnej przestrzeni, która chroni nie tylko auto, ale też stwarza miejsce do przechowywania na przykład opon czy roweru. Warto również pamiętać, że samochód, który był garażowany, po kilku latach będzie posiadał większą wartość niż auto „spod chmurki” – to istotna kwestia, jeśli ktoś planuje sprzedaż pojazdu. Nowoczesne hale garażowe wyposażone są również w windy, co sprawia, że dotarcie z miejsca parkingowego do mieszkania jest niezwykle komfortowe i nie wymaga wychodzenia na zewnątrz budynku. Za wygodę wynikającą z parkowania w hali garażowej trzeba jednak zapłacić nieco więcej.

Aktualnie coraz częściej możliwość zakupu miejsca parkingowego, czy to naziemnego czy w hali garażowej, stanowi kryterium kupienia mieszkania w danej inwestycji. Nic dziwnego, w końcu własne miejsce parkingowe to bardzo duża wygoda – dobrze jest zweryfikować swoje potrzeby i zdecydować się na zakup rozwiązania w największym stopniu odpowiadającego naszym potrzebom.

_____________________________________

Jesteś zainteresowany którąś z realizowanych przez nas inwestycji? Chciałbyś wiedzieć, czy w ramach jej budowy przewidywane są miejsca parkingowe dla mieszkańców? Szczegóły znajdziesz poniżej: 

Inwestycja

Hala garażowa

Miejsca postojowe przed budynkiem

Botanika

Tak

Tak

Nowe Jagiełły 12N

Tak

Tak

Malta Nowa 2

Tak

Nie

Malta26

Tak

Nie

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij