fbpx
Menu
2017-09-28

Łazienka w drewnie – efektowna i przytulna

Drewniane wyposażenie zazwyczaj kojarzy się z ciepłą, przytulną sypialnią lub salonem z kominkiem. Wbrew powszechnych opiniom, ten uniwersalny materiał może doskonale sprawdzić się również w łazience. Sprawdź, jak zaaranżować drewnianą łazienkę oraz jakie warunki musi spełnić drewno, aby służyło w tym pomieszczeniu przez długie lata.

Jak można wykorzystać drewno w łazience?

Osoby, które zdecydują się na zastosowanie drewna w łazience, zyskują naprawdę wiele możliwości aranżacyjnych – tworzywo to może zarówno grać pierwsze skrzypce, służąc np. jako wykończenie podłóg lub ścian, jak również pełnić jedynie rolę dopełnienia w postaci blatów, mebli czy dekoracji. Dla przykładu bardzo korzystnie wyglądają pomieszczenia, w których tylko jedna ściana została pokryta deskami. Sekret pięknie zaaranżowanej łazienki tkwi bowiem przede wszystkim w minimalizmie, dlatego warto zadbać o to, aby wykorzystany został tylko jeden rodzaj i kolor drewna. Istotne jest również to, z jakim materiałem będzie ono łączone. Drewno rewelacyjnie współgra estetycznie m.in. z porcelaną – najlepiej tą w jasnym kolorze, dzięki czemu dodatkowo zyskać można efekt modnego kontrastu. Warto również pamiętać o tym, że drewniane deski mają charakterystyczną fakturę, a zatem nie powinno się łączyć ich np. z równie niejednolitymi płytkami marmurowymi.

Jakie drewno do łazienki?

Należy pamiętać, że wybór odpowiedniego gatunku drewna determinuje to, czy drewno w łazience okaże się praktycznym rozwiązaniem. W tym wyjątkowym pomieszczeniu musi się znaleźć coś bardzo solidnego i przede wszystkim odpornego na wilgoć. Deski z niskiego jakościowo drewna położone na podłodze szybko ulegną odkształceniom i pęknięciom, w których rozwijać się będą bakterie i grzyby. W związku z tym w łazience dobrze sprawdzą się takie polskie gatunki, jak dąb, orzech, jesion czy modrzew. Nieco twardsze i bardziej wytrzymałe są te egzotyczne: teak, merbau, wenge, jatoba, iroko, padouk czy doussie. Warto również wiedzieć, że od świeżo wysezonowanych i zaimpregnowanych desek bardziej odporne na łazienkowe warunki będzie mimo wszystko drewno modyfikowane termicznie. Bardzo ważne jest także, aby podłogę wykonać z litych desek, ponieważ warstwowe mogą źle reagować na wilgoć.

Pamiętaj o właściwej konserwacji

Mając do dyspozycji odpowiednio solidne drewno, należy jeszcze zapoznać się z podstawowymi zasadami jego konserwacji. Pierwsza rzecz, o jakiej musisz pamiętać, to impregnacja wszystkich drewnianych elementów, której zadaniem jest ochrona przed wilgocią, grzybami, pleśnią i sinizną. Olejowanie natomiast polecane jest głównie w celu pielęgnacji podłogi – ten zabieg zabezpiecza przed wilgocią, ale również pomaga zachować na dłużej jej naturalny wygląd. Olej, w przeciwieństwie do lakieru, nie tworzy twardej powłoki, ale wnika do głębi drewna. Ostatnia czynność, jaką należy wykonać na deskach przeznaczonych do wyłożenia podłogi, to nałożenie wosku ochronnego. Dzięki wszystkim tym zabiegom będziesz mógł przez długie lata cieszyć się doskonałym stanem drewnianego wyposażenia łazienki. Aby na bieżąco chronić polakierowaną podłogę, należy często ją odkurzać uważając, by nie zarysować warstwy ochronnej. Musisz również pamiętać, by usuwać wszelkie zachlapania z wody – pomimo zaimpregnowania, woskowania i olejowania, deski nie powinny być narażone na stały kontakt z wodą, która może zniszczyć warstwy ochronne. Po każdym myciu podłogi pamiętaj, aby wytrzeć ją do sucha i koniecznie dbaj o prawidłowy i swobodny przepływ powietrza, aby wilgoć mogła wydostawać się z pomieszczenia.

Drewno daje mnóstwo możliwości jeżeli chodzi o swobodę aranżacji, dzięki czemu fantastycznie odnajduje się w każdym pomieszczeniu w domu. Najwyższy czas na przełamanie stereotypu kamiennej łazienki – wpuść do niej trochę ciepła. Choć łazienka w drewnie wymaga nieco więcej uwagi możesz być pewien, że warto.

Przeczytaj także