Kredyt hipoteczny i procedura jego przyznania
kredyt hipoteczny
kredyt hipoteczny

Wiele osób w pewnym momencie dochodzi do wniosku, że kupienie własnego mieszkania to znacznie lepsze rozwiązanie niż jego wynajem. Jeśli masz stałą pracę i stabilną sytuację życiową, jak najbardziej warto o tym pomyśleć. Wiadomo jednak, że trudno zapłacić za całość z własnej kieszeni i konieczne będzie wzięcie kredytu hipotecznego. Jak wygląda cała procedura i czy jest się czego obawiać?

Rzetelna ocena zdolności kredytowej

Wszystko rozpoczyna się od oceny zdolności kredytowej. Kredyt na mieszkanie jest bardzo dużym zobowiązaniem, spłacanym przez nawet kilkadziesiąt lat, dlatego bank chce mieć pewność, że będziesz w stanie oddać z nadwyżką wszystkie pieniądze, które pożyczyłeś. Dobrze jest uprzednio umówić się z doradcą, który określi, w jakim banku najkorzystniej będzie wziąć kredyt, jaka powinna być jego wysokość i na ile rat najlepiej go rozłożyć. Przy ocenie zdolności kredytowej pod uwagę brane są takie aspekty jak: wysokość zarobków i rodzaj umowy, którą posiadasz w swojej pracy, liczba osób w gospodarstwie domowym, wysokość kredytu i okres jego spłacania. Nie bez znaczenia jest również historia kredytowa – bank sprawdzi, czy swoje dotychczasowe zobowiązania, na przykład kredyt na samochód czy zakup telewizora, spłaciłeś lub spłacasz w terminie. Na podstawie zebranych informacji bank oceni, czy może udzielić Tobie kredytu w żądanej wysokości, rozłożonego na wskazaną liczbę rat.

Złożenie wniosku i jego weryfikacja

Kolejnym krokiem jest złożenie wniosku i, co ważne, tu formalności przebiegają dwuetapowo. Po pierwsze, musisz podpisać umowę z właścicielem mieszkania bądź deweloperem – warto w niej zaznaczyć, aby okres wpłacenia całkowitej należności wynosił minimum 3 miesiące, bowiem tyle zwykle trwa załatwienie formalności w banku. Trzeba w nim złożyć wniosek kredytowy, do którego należy załączyć zaświadczenie o wysokości zarobków, wyciąg z konta i księgę wieczystą nieruchomości, którą chcesz kupić. W przypadku mieszkań deweloperskich, trzeba także dołączyć pozwolenie na budowę i informacje o wykonawcy budynku. Później następuje ostateczna weryfikacja wniosku kredytowego – bank może jednak odrzucić wniosek lub zaproponować inne warunki kredytowania.

Podpisanie umowy kredytowej

Jeśli bank pozytywnie rozpatrzy Twój wniosek, będziesz musiał jeszcze uzupełnić go o dodatkowe, wymagane dokumenty. Zwykle na podpisanie umowy masz 30 dni od momentu podjęcia przez bank decyzji. Wykorzystaj ten czas na jej dokładne przeczytanie, a w razie wątpliwości skonsultuj się z pracownikiem banku. Ważny jest fakt, że kredyt zostanie uruchomiony dopiero po spełnieniu wszystkich warunków określonych w umowie. Kiedy podpiszesz umowę i dołączysz do niej wszystkie niezbędne dokumenty, możesz również podpisać ostateczną umowę kupna mieszkania – wówczas bank udzieli Ci kredytu.

Wzięcie kredytu hipotecznego to sprawa, która składa się z kilku ważnych procedur, niemniej jednak mają one na celu upewnienie się, że będziesz w stanie spłacić kredyt w ustalonym terminie. Wbrew pozorom cały ten proces nie jest aż tak skomplikowany, daje za to możliwość wejścia w posiadanie własnego, wymarzonego mieszkania.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij