Czym są limity cenowe dla mieszkań w programie MdM?
limitycenowepoznan
limitycenowepoznan

Własne mieszkanie dla większości osób to marzenie daleko wykraczające poza możliwości budżetowe. Jako ukłon w ich kierunku na początku 2014 roku powstał program “Mieszkanie dla Młodych”. Każdy, kto spełnia kryteria wyznaczone przez rząd, ma szansę ubiegać się o dofinansowanie do wkładu własnego na zakup “M”, jednak tutaj pojawia się pytanie – czy może to być dowolne mieszkanie? – okazuje się, że nie. Podstawowym ograniczeniem są limity cenowe, wyznaczane na poszczególne okresy przez wojewodę przypisanego do danej lokalizacji. W zależności od gminy, kwota ta będzie inna.

Limity wprowadzono, aby uniknąć wydawania pieniędzy z budżetu państwa na wspieranie osób, które w istocie wcale nie potrzebują pomocy. Ustalenie górnej granicy ceny za metr kwadratowy pozwala z ogromu mieszkań dostępnych na rynku wskazać te, które z założenia są przeznaczone do użytku dla osób mało lub średnio zamożnych.

Liczba ta zależy w praktyce od dwóch czynników. Po pierwsze, istotna jest lokalizacja. Różnice występują w zależności od tego, czy miejscem dokonywania zakupu jest miasto będące siedzibą wojewody, gmina do niego przylegająca czy bardziej odległa. Oczywiście im dalej, tym taniej – stąd te różnice. Druga kwestia nie jest już tak prosta. Regularnie wyznacza się średnią dwóch ostatnio ogłoszonych wartości wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 m2 powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych pomnożonej przez współczynnik 1,1 – to właśnie ona stanowi konkretną kwotę.

Podstawowym ograniczeniem kupna mieszkania w dofinansowaniem wkładu własnego są limity cenowe

Mówiąc prościej, wskaźnikiem tym jest przeciętny koszt budowy 1 m2. GUS określa go na podstawie obowiązkowych sprawozdań na temat poniesionych nakładów na daną inwestycję mieszkaniową. Bez względu na lokalizację, wskaźnik ten jest określany i publikowany kwartalnie przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Źródłem danych pozwalających określić wysokość wskaźnika przeliczeniowego są formularze B-09, które musi wypełnić każdy inwestor. Sprawozdanie dotyczy oddawanych do użytkowania nowych budynków mieszkalnych na sprzedaż lub wynajem, poza budynkami jednorodzinnych i przeznaczonymi do zamieszkania zbiorowego, na przykład hoteli lub akademików. Do opisanych w nim nakładów wliczają się między innymi wartość działki, konstrukcji, urządzeń, robocizny i wielu innych. Wszystkie uwzględniają podatek VAT.

Program MdM jest niezwykle popularny w Poznaniu i okolicach, wiele osób bez niego nie dostałoby kredytu hipotecznego. Ceny mieszkań w regionie są wysokie w porównaniu do reszty kraju, ale również limit jest znacznie wyższy. Chcąc zamieszkać w obrębie miasta, można się rozglądać za lokalami w cenie do 5814.60 zł za 1 m2 na rynku pierwotnym i do 4757.40 zł na wtórnym. W gminach przylegających, kwoty te wynoszą odpowiednio 4893.24 zł i 4003.56 zł za 1m2, a dalej 4077.70 zł i 3336.30 zł. Dane te zostały określone na drugi kwartał 2016 roku.

Przeczytaj także

Kontynuując przeglądanie strony, wyrażasz zgodę na używanie przez nas plików cookies. więcej informacji

Aby zapewnić Tobie najwyższy poziom realizacji usługi, opcje ciasteczek na tej stronie są ustawione na "zezwalaj na pliki cookies". Kontynuując przeglądanie strony bez zmiany ustawień lub klikając przycisk "Akceptuję" zgadzasz się na ich wykorzystanie.

Zamknij